Postanowiliśmy sprawdzić, jak na pytanie o 5 najpopularniejszych muzeów dla dzieci w Polsce odpowie Tripadvisor. Oto one:

1. Galeria Iluzji 3D, Warszawa

Na pierwszym miejscu znajduje się Galeria 3D w Warszawie. Trudno byłoby nazwać to miejsce muzeum, ale na pewno po komentarzach i ocenach użytkowników widać, czego szukają rodziny. Miejsce urzekło odwiedzających atmosferą zabawy. Cała koncepcja miejsca to bowiem przygoda. Do tego komentujący doceniają możliwość wyjścia ze spersonalizowaną pamiątką. Bez względu na samą wartość merytoryczną miejsca, bardzo wyraźnie widać, co przyciąga rodziny do konkretnych instytucji i być może warto wpleść pewne inspiracje także do mniej komercyjnych placówek.

2. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Toruń

To również nie muzeum sensu stricte, a pierwsze centrum naukowe dla dzieci w regionie kujawsko-pomorskim. Główną atrakcją według samych twórców jest wahadło Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwacje zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. 33-metrowa lina z kulą na końcu zawieszona jest na dachu budynku i zwisa przez całą jego wysokość. Na tym przykładzie nietrudno stwierdzić, że warto stworzyć wizytówkę placówki, coś unikatowego i stanowiącego symbol całości.

3. Illusion House Zakopane

Na trzecim miejscu również nie-muzeum, jednak muzea dla dzieci czerpią z doświadczeń takich miejsc, jak to. Właściwie jest to takie samo miejsce, jak Galeria 3D. Pełno scenerii, które służą wykonaniu nietypowego zdjęcia np. Podczas ucieczki przed tygrysem lub w paszczy dinozaura. To cudowna inspiracja dla instytucji, które mogą wykorzystać takie narzędzie do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Trzeba jednak pamiętać, aby funkcja rozrywkowa była jedynie dodatkiem, dlatego należy dobrze przemyśleć temat i cel takiego obiektu.

4. Świat Kolejek, Karpacz

Komentujący podkreślają możliwość sterowania kolejkami, dopracowanie szczegółów jak tunele. Rodzice doceniają dodatkową atrakcję w postaci gogli VR, które umożliwiają na koniec wizyty wirtualną podróż kolejką pomiędzy skałami. Dorośli docenili też ciekawostki an temat kolejnictwa, których nie znali. Stąd wniosek na temat odpowiedniego zgrania tematyki obiektu z cyfrowymi dodatkami. W komentarzach padają też hasła: pasja, przemiła obsługa i z sercem, co nie wymaga komentarza.

5. HistoryLand, Kraków

Historia przedstawiona za pomocą makiet z klocków Lego otoczonych multimediami. W tym wypadku można już mówić o bardzo nowoczesnym muzeum historycznym. W komentarzach rodzice piszą o odrobionej lekcji historii. Samo wykorzystanie środków bliskich dzieciom – jak zbudowanie Osady w Biskupinie z klocków Lego to bardzo ciekawy motyw. Na pewno przekaz będzie bardzo czytelny dla najmłodszych dzieci, a i eksponaty nie będą tak cenne, aby zmuszały odwiedzających rodziców do nieustającego śledzenia ruchów pociech.

Powyższe, pozytywnie ocenione “atrakcje turystyczne” dla rodzin powinny dać do myślenia poważnym instytucjom kierującym swoją ofertę do rodzin z małymi dziećmi. Bo choć wiadomo, ze sztuką nie jest stworzenie komercyjnego centrum rozrywki rodzinnej, lecz miejsca, które prezentuje ważne treści i wartości poznawcze na zasadzie pewnego kompromisu. Warto mówić do dzieci językiem, który rozumieją, choć z pewnymi narzędziami trzeba uważać. Wyróżnione przez rodziców miejsca skupiają 100% uwagi na rozrywce, jednak bez niej, jedynie najbardziej zmotywowani i ambitni rodzice dotrą z dziećmi do instytucji kultury prezentujących naprawdę wyjątkowe treści. Co więcej mała jest szansa, że bez pozytywnych wspomnień, rodziny będą wracać regularnie.

Olga A. Hilger

 

Otagowane jako:
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wszystkie tagi: Najnowsze artykuły
logo niw Sfinansowano z Narodowego
Instytutu Wolności ze środków
Programu Rozwoju Organizacji
Obywatelskich na lata 2018-2030.
logo proo
logo rodzic w mieście Projekt realizowany jest
przez fundację Rodzic w Mieście