Doświadczanie kultury doskonale wpływa na rozwój, wyobraźnię i zmysł estetyki dziecka. Festiwale muzyczne, wzbogacone instalacjami oraz dekoracjami wizualnymi (często też sensorycznymi) dostarczają szeregu doznań dla małych rączek, uszu i oczu.
Festiwale muzyczne skierowane pierwotnie głównie do dorosłych słuchaczy, coraz częściej proponują równoległe, podległe wydarzenia przeznaczone dla dzieci. Przykładami tego typu rozwiązań są warszawskie festiwale np. chopinowski czy Warszawska Jesień.
65. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień odbyła się w dniach 15-23 września 2022 r. Już po raz 12. wydarzeniem towarzyszącym była Mała Warszawska Jesień, którą projekt Kultura od kołyski miał przyjemność objąć patronatem medialnym. Co urzeka nas w Małej Warszawskiej Jesieni? Wysokiej jakości, nietuzinkowa muzyka współczesna, do której młodzi melomani nie mają na co dzień łatwego dostępu. Zapraszanie małych widzów do czynnego udziału w wykonaniach oraz wysokiej jakości, profesjonalna opieka kuratorska wydarzenia – pani Anny Kierkosz.
Podczas tegorocznej edycji zamówiono koncert Lulabaje – składający się z improwizacji ośmiu tradycyjnych melodii kołysanek wykonanych przez Bastarda oraz Katarinę Aleksić. Koncerty odbyły się w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Aby poczuć klimat tego wydarzenia zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją TUTAJ.
Koncert partycypacyjny dzieci z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie na którym wykonano cykl prawykonań Meloharmoidiochordofon, Strunogłosy, Niespodzianki oraz Rozmowa z fortepianem odbył się w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Cykl improwizacji, w tym improwizacja malarska oraz układy ruchowe, przeznaczone były dla dzieci od 5. roku życia. Z fotorelacją można zapoznać się TUTAJ.
W ramach Festiwalu odwiedzić można było Muzeum Warszawy, gdzie zamontowano instalacje audio-wizualne dla dzieci. Ruch, dźwięk i kolor, czyli wyspy na oceanie czasu autorstwa Michała Silskiego dla którego „inspiracją do stworzenia instalacji było zjawisko synestezji, czyli odbierania wrażeń normalnie towarzyszących innemu kanałowi zmysłowemu. Na przykład odczucie koloru czy temperatury wywołane usłyszanym dźwiękiem”. Kolorytm – miniatura muzyczna w formie audiowizji (dynamicznej animacji ze ścieżką dźwiękową) Pawła Hendricha oraz Tomasza Strojeckiego. Utwór udostępniony jest na oficjalnym profilu Warszawskiej Jesieni w serwisie Youtube.
Wydarzeniem towarzyszącym Małej Warszawskiej Jesieni był w tym roku spektakl muzyczny Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka wystawiany na deskach Teatru Lalek Guliwer. Przedstawienie Bohdana Frolyaka na podstawie powieści o tym samym tytule Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa powstało specjalnie na zamówienie Festiwalu. Spektakl muzyczny został włączony na stałe do repertuaru teatru i przeznaczony jest dla widzów od lat 7. Więcej na temat spektaklu dowiedzieć się można TUTAJ.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadziliśmy z gośćmi: artystami, kuratorami i rodzicami: Pawłem Heindrichem – kompozytorem, współtwórcą audiowizji Kolorytm, Robertem Drobniuchem – reżyserem teatralnym, współkuratorem spektaklu Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka i Anną Kierkosz – kuratorką Małej Warszawskiej Jesieni. Rozmowa dostępna jest TUTAJ.
Więcej na temat dostępności kultury dla rodziców z dziećmi przeczytacie w naszym raporcie, dostępnym TUTAJ .