
29 go września spotkaliśmy się z zacnym gronie ekspertów ds edukacji kulturalnej, muzealników, przedstawicieli samorządów. W warszawskim domu kultury PROM Kultury spotkali się pasjonaci. Dyskusje podczas obu paneli przyniosły garść wskazówek, torbę emocji i wór inspiracji. Wrzesień to zdecydowanie miesiąc obłożony wydarzeniami związanymi z sektorem kultury, dlatego zainteresowanie pozytywnie nas zaskoczyło. A o czym tak zawzięcie debatowaliśmy?
Podczas debaty eksperckiej “Oprowadzanie kuratorskie czy kulturalny plac zabaw?” spotkaliśmy się podczas dwóch paneli. Pierwszy poświęcony tematowi dostępności instytucji kultury dla rodzin z małymi dziećmi uświetnili paneliści z Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie – Hanna Napiórkowska, Muzeum Wsi Lubelskiej – Bogna Bender-Motyka, Muzeum Pana Tadeusza – Aldona Mikucka, Fundacji Muzyka jest dla Wszystkich – Viola Łabanow, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki – Zofia Dybowska oraz Fundacji Artystyczny Młyn – Zuzanna Fijewska-Malesza. Oznacza to, że miałyśmy komfort prowadzenia dyskusji z perspektywy różnych specjalizacji.
Zastanawiałyśmy się, co to znaczy dostępny, a także, jak zdefiniować swoisty kompromis konflikt interesu, który zachodzi podczas wizyt różnych grup ludzi w instytucji kultury. Czy rodziny z małymi dziećmi to gość uprzywilejowany? A może wręcz przeciwnie, narusza sferę sacrum ośrodka kultury? Jak zachować wyjątkowość i magię Muzeum jednocześnie otwierając się na radosne 2-latki? Posłuchajcie koniecznie nagrania!
Na drugim panelu, prowadzonym przez dziennikarza z krwi i kości Artura Celińskiego, spotkali się reprezentanci takich organizacji, jak Stowarzyszenie Pedagogów Teatru – Dorota Ogrodzka, Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści – Michał Malinowski czy Policealnego Studium Animatorów Kultury – Ewa Kramarczyk, a także przedstawiciele samorządowi, jak przedstawicielka Urzędu Miasta Gdyni – Beata Szadziul czy Urzędu Miasta Łodzi – Joalnta Sławińska-Ryszka oraz dyrektor Biblioteki dzielnicy Wawer – Jacek Czarnowski.
Nasi goście zmierzyli się z tematem grantów i systemowego finansowania kreatywnych sektorów. W gorącej dyskusji nie zabrakło tematów kontrowersyjnych, jak uczciwość przyznawania pieniędzy w systemie konkursowym czy faworyzowanie dużych jednostek przez samorządy. Poruszone zostały także kwestie praw pracowniczych w kulturze. Momentami bardzo ożywiona debata przyniosła sporo refleksji, ale także pytań, czy istnieją lepsze rozwiązania? Kto może okazać się poszkodowanym?
Zachęcamy do obejrzenia nagrania z debaty: https://www.kulturaodkolyski.pl/zapisy
Premiera przewodnika dla instytucji kultury
Podczas spotkania odbyła się też oficjalna premiera przewodnika Dostępność instytucji kultury dla rodzin z małymi dziećmi, który możesz pobrać tutaj: www.kulturaodkolyski.pl/przewodnik
Debatę sfinansowano z Narodowego Instytutu Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Olga A. Hilger