Witamy w warszawskim ZOO! Inne niż wszystkie? Raczej nie… Najnowocześniejsze w Polsce? Też nie… Może największe? Nic z tych rzeczy. To wyjątkowe miejsce w stolicy – niepowtarzalne i z historią, a do tego otwarte cały rok – także w pandemii! I choć można mu wiele zarzucić (co zrobimy poniżej), zdjęcia mówią same za siebie – dzieci je kochają!

 

Olga A. Hilger

 

Wyprawa do ZOO to zawsze wielka przygoda. Jednak Ogrody Zoologiczne różnią się między sobą – ofertą, gatunkami zwierząt oraz infrastrukturą. W stolicy możemy pokazać dzieciom zwierzęta jeszcze w starym stylu. Większość wybiegów i klatek nie umożliwia wrażenia kontaktu z przyrodą. Najnowsze obiekty robią wrażenie, ale wciąż stanowią jedynie odsetek oferty.

Poniżej krótki przegląd propozycji rozwiązań, z jakich skorzystały Ogrody Zoologiczne na całym świecie! To, co najistotniejsze – kreatywne rozwiązania w tworzeniu nowych przestrzeni na miarę możliwości technologicznych – są dobrym rozwiązaniem typu win-win dla ludzi i zwierząt. Mieszkańcy Ogrodów Zoologicznych mają większe przestrzenie, gdyż to człowiek odwiedza terytorium zdominowane przez te istoty, niejako je odwiedzając. W ten sposób zastąpić można ciasne klatki z każdej strony otoczone przez tłumy gapiów.

 

1. Oczy szeroko otwarte 

W Londyńskim Ogrodzie Zoologicznym możemy zobaczyć z bliska urocze, choć agresywne surykatki. To rozwiązanie idealne biorąc pod uwagę poziom ciekawości tych małych drapieżników.

Zdjęcie ze strony holidayswithkids.com.au

Zdjęcie ze strony cincinnatizoo.org

 

 

2. W ruchu

W Philadelphia ZOO dzikie koty mogą poczuć się choć trochę jak na wolności. Z korzyścią dla ludzi i dla tych przepięknych istot kreatywne mosty na terenie Ogrodu umożliwiają lwom i tygrysom przechadzanie się po “swoim” terytorium.

Zdjęcie ze strony visitphilly.com

Zdjęcie ze strony reefz.nl

 

3. Pod wodą

Bliski kontakt z groźnymi zwierzętami robi ogromne wrażenie, a jednocześnie dużo mniej doskwiera zwierzętom! Ich przestrzeń została udoskonalona, poszerzona i zmodyfikowana w taki sposób, że czerpią one ogromną przyjemność z przemieszczania się, a goście ZOO z obserwacji istot, które nie siedzą smutne w rogach swoich wybiegów…

Zdjęcie ze strony mommynearest.com

 

Zdjęcie ze strony www.mommynearest.com

where.ca/manitoba/winnipeg

 

4. Świat za szybą

Nowoczesne materiały pozwalają na unikalny kontakt z dzikim zwierzętami.

 

Zdjęcie ze strony www.dezeen.com

 

 

Zdjęcie ze strony www.dezeen.com

 

 

Zdjęcie ze strony www.worldation.com

Zdjęcie ze strony www.thegryphon.co.uk

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wszystkie tagi: Najnowsze artykuły
logo niw Sfinansowano z Narodowego
Instytutu Wolności ze środków
Programu Rozwoju Organizacji
Obywatelskich na lata 2018-2030.
logo proo
logo rodzic w mieście Projekt realizowany jest
przez fundację Rodzic w Mieście