Świat dźwięku pozwala nam zagłębić się w przedstawianą rzeczywistość i głęboko przeżywać to, co nas otacza. Oto kilka pomysłów na to, co można zrobić z dźwiękiem w instytucjach kultury.

*zdjęcie z archiwum firmy RAON SQUARE

 

Cóż, gdyby oglądać film bez dźwięku zdecydowanie straciłby na wartości. Każda pauza w czasie oglądania trzymającego w napięciu dreszczowca coś oznacza i ma swoją rolę. Oto kilka ciekawych koncepcji, jak wykorzystać dźwięk do interakcji w placówce kultury.

Sposób na zobrazowanie postaci tak, żeby została w pamięci na dłużej? Połączenie dźwięku, ruchu i zaangażowania! Poniżej wykorzystano motyw postaci, ale możemy uzyskać obraz w zasadzie wszystkiego, co chcemy, a co jest szczególnie istotne wśród zasobów.

Interaktywne ściany, które umożliwiają tworzenie muzyki w czasie rzeczywistym. To cudowna przestrzeń na pokazanie instrumentów z konkretnej kultury, jak prezentacja tych egzotycznych. Albo ożywienie dawnych, zapomnianych instrumentów.

Grające linie to jeden ze sposobów na zobaczenie świata dźwięku! Obrazują one wartości muzyczne w intuicyjny dla człowieka w każdym wieku sposób. Przez wykorzystanie faktu, że dźwięki mają swoją wysokość uzyskano genialny efekt.

Muzyka to też niezawodny sposób na zilustrowanie aktywności. Ścieżka dźwiękowa do własnego filmu? A może zilustrujemy dźwiękiem historię? Możliwość tworzenia obrazu do dźwięku i na odwrót to niezwykle angażujące i rozwijające ćwiczenia!

Firma Sony poszła o krok dalej w umożliwieniu kreowania muzyki zawsze i wszędzie. Oto prototyp aplikacji, która umożliwi komponowanie melodii… na stole! Ten eksperyment pozwala na tworzenie nowych jakości za pomocą przemieszczania przedmiotów!

Świat obrazów też może wydać się dużo bardziej wciągający, gdy wzbogacony jest klimatem tworzonym przez muzykę:

Audioguides to już właściwie standard. Ale gdyby przełamać schemat i pozwolić oprowadzić się dowcipnemu i zbuntowanemu lektorowi?

Dźwięk ma istotne znaczenie w kreowaniu doświadczenia. Zapewnia nowe poziomy zanurzenia i pozwala na osobiste przeżywanie treści różnymi kanałami.

 

Olga A. Hilger

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wszystkie tagi: Najnowsze artykuły
logo niw Sfinansowano z Narodowego
Instytutu Wolności ze środków
Programu Rozwoju Organizacji
Obywatelskich na lata 2018-2030.
logo proo
logo rodzic w mieście Projekt realizowany jest
przez fundację Rodzic w Mieście