Lodowy kamień i trzy krasnoludki to najnowsze słuchowisko Teatru Młyn, które od listopada możemy słuchać na YouTube teatru oraz na platformie Młynoteka. To opowieść o byciu razem w trudnych chwilach, wspólnym przeżywaniu przygód oraz trudzie budowania szczerej relacji.
Hana, Koko i Biś to trójka bohaterów słuchowiska Teatru Młyn i jednocześnie rodzeństwo, które zaciekawione opowieścią swojej mamy o lodowym kamieniu, postanowiło wybrać się w podróż żeby go odszukać. Wymykając się po cichu z domu, krasnoludki były przekonane o tym, że po krótkiej wyprawie niedługo do niego wrócą. Na pewno nie planowały obudzić Lodowego Króla i zarazem sprawić, że cały świat pokryje gruba warstwa śniegu. Ale czym byłoby dzieciństwo bez eksploatowania świata i dociekania znaczeń elementów otaczającej rzeczywistości? Finalnie czym byłoby dzieciństwo bez próbowania i popełniania błędów? To jest ten czas, w którym tak wiele można, a tak niewiele trzeba musieć, to także czas działań spontanicznych i nieprzemyślanych, dokładnie takich, jakie podejmują główni bohaterowie słuchowiska. Ciekawe świata krasnoludki, działając pod wpływem dziecięcej chwili, tylko pozornie doprowadziły do katastrofy, tak naprawdę wykształciły własny system wartości i zrozumiały w jaki sposób rozwiązuje się problemy.
A co my czujemy powracając myślami do ośmioletnich nas?
Czy potrafimy jeszcze cieszyć się ulotnymi chwilami i wyznaczać cele, które nie będąc zaplanowane niosą ze sobą ryzyko niepowodzenia? W opowiadanej w słuchowisku historii, pojęcie niepowodzenia zostaje zastąpione słowem współpraca. Krasnoludki podczas podejmowania kolejnych prób ratowania świata, odnajdują wsparcie wśród spotykanych zwierząt. Niby wyglądające na groźne, przy bliższym kontakcie okazują się pomocne i życzliwe. Nie warto zatem oceniać po pozorach, bo każdy napotkany przez nas człowiek może nieść ze sobą nieprzecenioną wartość i wiedzę. I choć myślimy, że stoimy przed niemożliwym, działając i świadomie się komunikując, zaczynamy ze sobą współpracować i budować szczerą relację. To kolejna zaleta dzieciństwa, w tym wieku tak trudno jest ukryć swoje uczucia i myśli, tym samym nieświadomie wytwarzając prawdziwy obraz siebie. Hana, Koko i Biś oprócz wspierających ich towarzyszy mieli kogoś jeszcze, siebie. Początkowo kłócili się, sprzeczali i przekomarzali, ale na końcu opowieści udowodnili, że są prawdziwą drużyną i rodziną. Słuchowisko pokazuje, że działanie w grupie bywa skomplikowane, często ścierają się ze sobą sprzeczne zdania jej członków, niełatwo jest pogodzić swoje temperamenty. Jednak te wszystkie opozycje mogą okazać się także zaletą, bo dostrzeganie podobieństw, a nie różnic scala nas we wspólnotę.
Rodzina
Kiedy widzimy długą i skomplikowaną drogę która nas czeka, przychodzą do nas różne myśli, bywają one negatywne, tracimy wiarę, że może nam się udać zamierzony cel. Słuchowisko w umiejętny sposób wskazuje, że nigdy nie jesteśmy i nie będziemy sami. Czuwa nad nami albo dobry Anioł Stróż, albo nieznana nam osoba, która pozornie wydaje się naszym wrogiem, albo osoby nam bliskie lecz przez nas niedoceniane. W Lodowym kamieniu… siła życzliwej więzi rodzinnej szczególnie została wyartykułowana. Wśród wszystkich przeżytych wspólnie przygód krasnoludki zbudowały zaufanie do siebie. Na zwrócenie uwagi zasługuje także fakt, że to same krasnoludki, bez pomocy czy kontroli rodziców i dorosłych, rozwiązały problem, wyposażyły siebie w zdolność refleksyjności i umiejętność zmieniania rzeczywistości. Mogły zostawić świat pod pokrywą śniegu, mogły zostawić Bisia, mogły także się przestraszyć, a one same podjęły decyzje i wykazały się kreatywnością w działaniu.
Realizatorzy i realizatorki słuchowiska po raz kolejny udowodnili, że w dziecięcej wrażliwości, my dorośli powinniśmy odbijać się jak w lustrze. W codziennych sytuacjach możemy czerpać radość i moc “próbowania” od naszych pociech, bo to czas dzieciństwa jest tym, który najbardziej nas kształtuje, a dana przestrzeń okazuje się pierwszym krokiem do wolności.
Tekst: Iwona Oskiera
Słuchowisko Lodowy kamień i trzy krasnoludki jest pierwszym z cyklu słuchowisk z Pracowni Bajek Muzycznych MŁYN. Ten i pozostałe cykle są dostępne na platformie MŁYNOTEKA w formacie mp3.
Fundacja Rodzic w mieście objęła słuchowisko patronatem.